VECKA 39
Veckan började lugnt igår. Palle vilade eftersom att han tävlade i söndags, Ida-Holly vilade också pga tappsko. Lillan longerades med sadel för andra gången. Hon var väldigt på tå först. Överenergi. Tänkte att jag kanske fick nöja mig med att bara leda lite och sedan ge mig, men efter ett par minuter i skritt hade hon landat. Förra gången tyckte hon att det var obehagligt till en början, men igår så var hon helt avslappnad från första travsteget. Vi kunde till och med testa lite galopp, gick jättebra det med. Superbra!
Idag har hovis varit här och fixat Idas tappsko. Jag & mamma passade på att åka till ridhus med hästarna. Jag red Palle & mamma red Ida-Holly. Jag tog ett par varv på Ida-Holly på slutet med. Båda hästarna var duktiga!
Jag kommer knappt ha någon tid att rida i veckan, varken imorgon eller på torsdag. För Palles del gör det inget, men Ida-Holly hade jag behövt jobba lite mer intensivt med nu. Nästa ridpass är planerat på fredag. Förhoppningsvis kan vi få till lite fler ridpass nästa vecka. I helgen blir det förhoppningsvis fullt upp med tävling igen nämligen!